اخذ پذیرش از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و فنی حرفه ای جمهوری اسلامی ایران

دانشگاه حکیم سبزواری

گالری تصاویر دانشگاه

دانشگاه حکیم سبزواری در سال 1366 هجری شمسی (1987 میلادی) به عنوان دومین دانشگاه بزرگ دولتی تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران در منطقه شرقی این کشور تاسیس شد.

سبزوار یکی از شهرهای باستانی ایران است که در شمال شرق کشور قرار دارد و از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به ‌شمار می‌آید و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌است.

دانشگاه حکیم سبزواری با مساحت ۲2۰ هکتار در شمال شهر سبزوار واقع است واز امکانات زیر برخوردار می باشد:

 • امکانات آموزشی شامل 10 دانشکده در علوم پایه، علوم انسانی و فنی مهندسی به همراه امکانات کمک آموزشی پیشرفته شامل آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی موجود در هر یک از دانشکده ها.
 • امکانات پژوهشی شامل مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی، مرکز تحقیقات زیست فناوری، مرکز تحقیقات نانوفناوری و مرکز رشد واحدهای فناور.
 • امکانات رفاهی شامل 3 مجتمع خوابگاهی و 10 باب خوابگاه مجزا، مرکز درمانی و مشاوره‌ای، سالن بزرگ غذاخوری به ظرفیت ۲۰۰۰ نفر و 5  تالار اجتماعات  و فضاهای ورزشی شامل استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی، زمین ورزشی با چمن مصنوعی، سالن های ورزشی چند منظوره.

در حال حاضر تعداد 8  تفاهم نامه علمی پژوهشی بین المللی با دانشگاه های خارجی از جمله دانشگاه پاریس 13 فرانسه، دانشگاه لیون فرانسه، دانشگاه تورین ایتالیا، دانشگاه های غالب ، سید جمال الدین اسدابادی و لغمان افغانستان، دانشگاه ملاکند پاکستان

 منعقد کرده است و در حال رایزنی جهت عقد تفاهم نامه با دانشگاه های جیانگ سو کشور چین، ماساریک کشور چک، پروان کشور افغانستان،  دوستی ملل روسیه،  دانشگاه کوفه و دانشگاه میسان عراق می باشد.


رشته ها

برای مشاهده رشته ها بر روی دانشکده مورد نظر کلیک فرمایید. 

دانشکده ادبیات و علوم انسانی             دانشکده الهیات و معارف اسلامی           دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی           
دانشکده مهندسیدانشکده ریاضی و علوم کامپیوتردانشکده جغرافیا و علوم محیطی
دانشکده علوم پایهدانشکده معماری و شهرسازیدانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
    

 


شهریه

شهریه آموزشی دانشجویان بین الملل غیربورسیه سال تحصیلی 1401-1400

مقطع تحصیلی

گروه آموزشی

هزینه به تومان

مدت تحصیل/سنوات مجاز

کارشناسی

علوم انسانی

32.500.000

8 نیمسال

علوم پایه

35.000.000

فنی مهندسی

37.000.000

کارشناسی ارشد

علوم انسانی

36.000.000

4 نیمسال

علوم پایه

41.000.000

فنی مهندسی

41.000.000

دکتری

علوم انسانی

113.000.000

8 نیمسال

علوم پایه

 1. 127.000.000

فنی مهندسی

142.000.000

مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

4.000.000       هزینه به تومان

 
 

توجه

شهریه تحصیلی شامل: شهریه آموزشی +  شهریه اسکان و هزینه غذا می باشد.

هزینه اسکان و تغذیه به صورت قیمت تمام شده  و جدا اخذ می گردد.

هزینه اسکان:

 با توجه به شرایط بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی حدوداً از 1.100.000 الی 1.500.000 تومان می باشد. در عین بعد از اعلام رسمی مسئولان مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد.

هزینه غذا:

 با توجه  به شرایط بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، در حال حاضر طبخ غذا صورت نمی گیرد. به محض دریافت دستور از مسئولان مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد.

 

تخفیفات

 1. در مقطع کارشناسی رشته هایی که در کنکور سراسری استقبال کمتری می شود (باتوجه به اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی طی آن سال) 80 درصد از شهریه از دانشجو اخذ می گردد.
 2. در مقطع کارشناسی ارشد رشته هایی که در کنکور سراسری استقبال کمتری می شود (باتوجه به اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی طی آن سال) 80 درصد از شهریه از دانشجو اخذ می گردد.
 1. در مقطع دکترای پژوهش محور 80 درصد از شهریه(باتوجه به اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی طی آن سال) از دانشجو اخذ می گردد.
 2. در صورتیکه در یک رشته تحصیلی در همان ورودی  در مقطع کارشناسی 25 الی 40 نفر ثبت نام کرده باشند به میزان 25 درصد در کل شهریه تخفیف در نظر گرفته شود.
 3. در صورتیکه در یک رشته تحصیلی در همان ورودی  در مقطع کارشناسی ارشد 12 الی 25 نفر ثبت نام کرده باشند به میزان 25 درصد در کل شهریه تخفیف در نظر گرفته شود.
  • در صورت تغییر رشته دانشجو امتیاز تخفیفات از او سلب خواهد شد.
 4. شهریه دانشجویان کارشناسی دارای رتبه اول تا سوم با حداقل معدل 18 برای گروه های آموزشی علوم انسانی و حداقل معدل 17 برای سایر گروه های آموزشی در هر سال تحصیلی در بین دانشجویان هم ورودی هر رشته (اعم از روزانه، نوبت دوم و مجازی)  در مورد دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی به ترتیب 25% - 50% - 75% شهریه همان سال تحصیلی(دو نیمسال) دریافت می شود. و شهریه دانشجویان کارشناسی ارشد دارای رتبه اول یا دوم با حداقل معدل 18 در دوره ی آموزشی (بدون احتساب واحدهای جبرانی و پایان نامه یا رساله) و در بین دانشجویان هم ورودی هر رشته (اعم از روزانه، نوبت دوم و مجازی) به ترتیب 25% و 50% شهریه ثابت و متغیر اولین سال تحصیلی(دو نیمسال اول) دریافت می شود.
 5. از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در کلیه مقاطع تحصیلی 70 درصد شهریه ثابت و متغیر در طی سنوات مجاز تحصیلی دریافت می گردد. 
 6. از دانشجویانی که یک عضو خانواده آنان (شامل: برادر و خواهر- زن و شوهر- والدین و فرزندان) همزمان با هم در دانشگاه مشغول به تحصیل باشند، هر کدام 90 درصد شهریه ثابت در طی سنوات مجاز تحصیلی دریافت می گردد. این تخفیف تا زمانی است که همزمان باهم مشغول به تحصیل باشند و به محض فارغ التحصیلی یا انصراف  هر کدام از آنان شهریه دانشجو به حالت عادی برمی گردد.
 7. از دانشجویانی که قبلاً یکی از مقاطع خود را در دانشگاه حکیم سبزواری گذرانده باشند،90 درصد شهریه ثابت در طی سنوات مجاز تحصیلی دریافت می گردد.
 8. ‌ از دانشجویان مقطع دکتری که دو مقطع قبلی خود را در دانشگاه حکیم سبزواری گذرانده باشند، 80 درصد شهریه ثابت در طی سنوات مجاز تحصیلی دریافت می گردد.
 9. علاوه بر موارد فوق، در صورت انعقاد قرارداد تفاهم نامه با دانشگاه های کشورهای هدف، 90 درصد شهریه ثابت در طی سنوات مجاز تحصیلی دریافت خواهد شد.
 10. دانشجویان فقط مجاز به استفاده از یک نوع تخفیف در هر نیمسال به اختیار خود می باشند.

 

توجه

دانشگاه، سالانه تعداد 25 درصد دانشجویان بین الملل ورودی جدید در هر نیمسال در، کلیه مقاطع مختلف تحصیلی، برای مقطع کارشناسی 8 نیمسال، کارشناسی ارشد 4 نیمسال و دکتری 8 نیمسال به متقاضیان تحصیل در دانشگاه،  بورس تحصیلی اعطاء نماید.(این بورسیه(تخفیف شهریه) با بررسی پرونده آموزشی دانشجو بعد از گذراندن یک نیمسال "ترم" و داشتن شرایط لازم اعطا می شود . تداوم  این تسهیلات منوط به بالا بودن کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشجو در دوران تحصیل مجاز می باشد در غیر این صورت تسهیلات لغو خواهد شد.)

 

 


فایل ها

فرم اطلاعات لازم دانشگاه حکیم سبزواری